Manifestacja starszych województwa bełskiego przeciw wiernikom ziemi chełmskiej

Abram Judkowicz rabin krystynopolski, wiernik województwa bełskiego wraz z innymi starszymi ziemskimi bełskimi manifestuje przeciw Moszkowi Majorowiczowi i Józefowi Izraelowiczowi rabinowi lubomelskiemu, wiernikom ziemi chełmskiej, którzy bezprawnie ułożyli dyspartyment w Konstantynowie szkodliwy dla województwa bełskiego, zaciągnęli pożyczkę jakoby na spłatę długów, której jednak nie spłacili, a kwotę przeznaczyli na niewiadomy cel, jednocześnie manifestujący oświadczają, że skasowali dyspozycje obu wierników, usunęli ich z urzędów oraz ułożyli nowy dyspartyment, który wysłali do skarbu koronnego.
Zespół: Księgi grodzkie bełskie (Fond 1)
Sygnatura: CGIA Lwów, Fond 1, op. 1, sp. 339, s. 1382-1386
Data wytworzenia: 13.09.1746
Miejsce powstania: Bełz
Nazwy geograficzne: Bełz, Chełm, Czerwonogród (Krystynopol), Konstantynów, Luboml, Narol, Sokal, Zamość
Druk: Żydowski samorząd ziemski w Koronie (XVII -XVIII wiek). Źródła, wstęp i oprac. A. Kaźmierczyk, P. Zarubin, Księgarnia Akademicka, Kraków 2019, s. 507-509.